تاریخچه ورزش اسکیت در جهان و ایران

در این مقاله به ورزش اسکیت و تاریخچه اسکیت در جهان و ایران خواهیم پرداخت. همچنین معرفی رشته اسکیت سرعت و سایر رشته های اسکیت رایج در ایران را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

تاریخچه اسکیت در جهان

اختراع کفش اسکیت در سال ۱۷۶۳ توسط یک بلژیکی به نام ژوزف مرلین به ثبت رسید.

وی که با سوار شدن بر کفش های جدید خود به یک مهمانی در لندن رفته بود. به ناگاه با آیینه ای بسیار بزرگ و قیمتی برخورد کرد و آن را خورد نمود. به غیر از مرلین، مخترعین دیگری هم کفش های اسکیت با مدل های مختلف ساختند. اکثر این کفش ها دارای چرخ های خطی بودند. کفش ها دارای چرخ های خطی بودند و کفش های تیغ دار پاتیناژ را تداعی می کردند .۵۷ سال بعد موسیو پتیبلد فرانسوی نوع دیگری از کفش های اسکیت را به ثبت رساند. وی ادعا می کرد که کلیه حرکات پاتیناژ را با کفش های اسکیت نیز می توان انجام داد. اما در عمل ثابت شد که بسیاری از حرکات بر روی کفش های پتیبلد یا غیر ممکن و یا بسیار دشوار است. همگام با افزایش اجتماع اسکیت در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، ورزش هایی که با اسکیت مرتبط بودند گسترش پیدا کرد.

این لاین اسکیت

در سال ۱۹۸۵ تولید کنندگان شروع به ساخت نوع دیگر از کفش های اسکیت کردند. به نام این لاین برای علاقمندان به حفظ سلامتی کردند. این اسکیت در دهه ۹۱ در بازار عمومی توزیع گردید. بازی های تفریحی هاکی دچار حرکت و جنبشی دوباره و جدید شد. به طوری که در اواسط دهه ۹۰ این ورزش به یکی از پرطرفدار ترین ورزش ها در آمریکا تبدیل شد. ورزش این لاین اسکیت از حدود سال ۱۹۸۵ آغاز شد. که تا به امروز از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار است. این ورزش از سال ۱۹۹۱ تا کنون حدود ۵۱۲ درصد رشد داشته است. و اینک یکی از ورزش های بیست گانه مطرح دنیا به حساب می آید.

لوئیس لگرانج در سال ۱۸۴۹ یک جفت کفش اسکیت این لاین ساخت تا در اپرای فرانسوی نمایش اسکیت را روی یخ شبیه سازی کند. این اولین باری بود که این لاین اسکیت به طور موفقیت آمیز مورد استفاده قرار گرفت. اما به علت این که این وسیله توانایی دور زدن و ترمز گرفتن را نداشت به عنوان یک اختراع علمی یا وسیله کاربردی به حساب نیامد. تا این که در اوایل ۱۸۶۰ در مینیسوتای آمریکا یک گروه از بازیکنان هاکی روی یخ از این وسیله با کفشی از پوسته سخت و چرخ های جدید از املاح آلی اسید کربنیک برای تمرین در خارج از پیست استفاده کردند. تا کنون رشته های زیادی از دل ورزش اسکیت بیرون آمده اند که در سطح جهان شاهد برگزاری رقابت های آن ها هستیم. این ورزش به بازی های آسیایی راه یافته و انتظار می رود به المپیک نیز راه یابد.

تاریخچه اسکیت در ایران

اسکیت ورزشی آمیخته از هنر و مهارت فردی است. این رشته با دارا بودن زیر شاخه های مختلف و تنوع حرکتی بسیار دارای محبوبیت خاصی در بین جوانان است و هر روز بر مخاطبین این رشته مفرح افزوده می شود. اسکیت با داشتن آمادگی جسمانی بالا و انعطاف پذیری شرایط مطلوبی دارد. در دنیای امروز انسان ها به دنبال ورزش هایی می روند که در آن علاوه بر سلامت جسم و روان، زیبایی و هنر هم وجود داشته باشد تا بتوانند از لحظات خود لذت ببرند. رشته اسکیت در سطح مفرح ترین، زیباترین و جذاب ترین و همگانی ترین ورزش ها محسوب می شود.

این رشته می تواند به رشته ای پر مدال تبدیل شود و در آینده نزدیک یکی از ورزش هایی خواهد بود که در سطح اول ورزش کشور خود نمایی کند. در ۲۰ سال گذشته اسکیت به عنوان یک ورزش خارجی محسوب می شد و در بطن فدراسیون ورزش همگانی به عنوان انجمن، به فعالیت خود ادامه می داد. در شهریور ماه سال ۱۳۸۴ کارشناسان وقت سازمان ترتیب بدنی به این نتیجه رسیدند که اسکیت را باید در قالب یک فدراسیون اداره کرد.

این امر در زمان مهندس مهرعلیزاده محقق شد. جمشید وزیری به عنوان اولین رئیس فدراسیون جمهوری اسلامی ایران انتخاب گردید. بعد از وی حلیم شرعی به عنوان سرپرست و خانواده اسکیت پیوست و مدتی این فدراسیون تحت سرپرستی او بود. بعد از وی نیز دکتر فریبا محمدیان با حکم وزیر وقت دکتر عباسی سرپرستی اسکیت را بر عهده گرفت. در نهایت با برگزاری مجمع انتخابی در سال ۱۳۹۲ وی به عنوان اولین بانوی ایرانی سکان هدایت فدراسیون را در اختیار گرفت.

رشته های اسکیت در ایران

رشته اسکیت در کشور صاحب جایگاه ویژه ای شده است. زیر شاخه های اسکیت که در کشورمان فعال است عبارتند از:

 • اسکیت سرعت که هم روی کفپوش های متنوع و هم روی یخ برگزار می شود.
 • اسکیت هاکی که هم روی کفپوش های متنوع و هم روی یخ برگزار می شود.
 • اسکیت هنری که هم روی کفپوش های متنوع و هم روی یخ برگزار می شود.
 • اسکیت بورد و اگرسیو
 • اسکیت فری استایل
 • رول بال

در سالیان گذشته اسکیت ایران پیشرفت بسیار کرده و در حال حاضر در تمام استان های کشور پیست های متعدد آماده خدمت رسانی به علاقمندان به این ورزش هستند. در فصل تابستان نیز مدارس، آموزشگاه ها و فضاهای خالی تبدیل به آموزشگاه اسکیت می شوند. می توان اقشار مختلف از پیر و جوان را در بین ورزشکاران مشاهده کرد.

 

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب مرتبط

  Short Url Post

  دسته بندی مقالات

  جدیدترین مقالات

  0