سفارشات ثبت شده از تاریخ 28 اسفند تا 5 فروردین در تاریخ 6 فروردین 1401 ارسال می گردد

آوای تجارت جوانان

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ضربه گیر راکت تنیس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ضربه گیر راکت تنیس چیست؟

در ورزش تنیس یکی از مهم ترین حرکات ضربات دقیق و محکمی است که با راکت زده می شود. از این روبیشتر مصدومیت ها در این رشته در ناحیه دست بازیکنان است. حال فرض کنید به نحوی بتوان هم دقت ضربات را بالا برد و هم زمان از مصدومیت های ناشی از ضربه زدن در ناحیه دست بازیکنان کاهش داد. برای محقق کردن این هدف شرکت های بزرگ تولید کننده لوازم تنیس مانند ویلسون، بابولات، هد و …. به سراغ تولید محصولات بسیار کوچکی به نام ضربه گیر راکت تنیس کرده اند. این کمپانی های بزرگ ادعا می کنند با استفاده از ضربه گیر راکت تنیس ضربات دقیق تر خواهند شد و مصدومیت های ناحیه آرنج و ساعد تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. حال به نظر شما آیا این ادعا درست است یا اینکه فقط یک شعار بازاریابی برای این شرکت های بزرگ جهت فروش و سود بیشتر می باشد؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانیم که ضربه گیر راکت تنیس چیست؟  سپس به توضیحات دقیق درباره  نحوه نصب ضربه گیر ،نحوه ی عملکرد , کاربرد ضربه گیر راکت تنیس و انواع ضربه گیر راکت تنیس  بپردازیم.

انواع ضربه گیر راکت تنیس:

دامپنر یا ضربه گیر راکت تنیس در دو دسته بندی کلی طراحی و ساخته می شود که به مدل های “دکمه ای” (به انگلیسی Button Dampener) و “کرمی” (Worm Dampener) معروف می باشند. حال به توضیح ایت دو دسته بندی میپردازیم.

دامپنر های دکمه ای از دو بخش تشکیل شده اند که این دو بخش مانند دکمه در هم قفل می شوند. شکل ظاهری ضربه گیر های دکمه ای اغلب دایره ای است اما در شکل های بیضی نیز تولید می شوند. در این مدل هر بخش از دامپنر در یک طرف زه تنیس قرار میگیرند و با قفل شدن به هم جند تار اصلی زه تنیس را در بر می گیرند و در هنگام ضربه ار لرزش تارهای زه تنیس تا حد قابل قبولی جلوگیری میکند. در ذیل تصویری از دامپنر های دکمه ای را مشاده می کنید. از مدل های دکمه ای موجود در فروشگاه می توان به Blade Pro Feel و Ultra Pro Feel اشاره نمود.

ضربه گیر راکت تنیس ویلسون

دامپنر های کرمی شکل همان طور که از اسم آن ها پیداست شکل کشیده ای مانند کرم دارند. مدل کرمی بسته به نوع طراحی آن می تواند مانند مدل دکمه ای دو بخشی تک بخشی باشد. مدل های تک بخشی از بین تارهای زه راکت عبور میکند اما مدل های دو بخشی مانند مدل دکمه ای است و در دو طرف تار های زه قرار می گیرند. کارکرد این مدل ها دقیقا مشابه است و چندین تار عمودی زه تنیس را به هم متصل می کنند و لرزش راکت را تا حد قابل قبولی کاهش می دهند. در تصویر زیر نمونه ای از این مدل آورده شده است. از مدل های کرمی موجود در بازار می توان به Shock Trap ویلسون اشاره نمود.

ضربه گیر راکت تنیس ویلسون

نحوه نصب ضربه گیر راکت تنیس:

ضربه گیر راکت تنیس بر روی زه راکت متصل می شود. مکان نصب باید به گونه ای باشد که امکان بر خود توپ به آن در هنگام ضربات صفر باشد لذا بهترین مکان برای نصب حاشیه های بیرون زه است که احتمال برخورد توپ به آن نقاط بسیار کم است. فرقی نمی کند در بالای راکت یا پایین راکت و یا حتی در چپ و راست راکت نصب شوند مهم خارج بودن محل نصب از ناحیه های کلیدی راکت است. بیشتر بازیکنان محل نصب را آخرین تار افقی الگوی زه کشی راکت انتخاب می کنند. محل نصب باید به گونه ای باشد که دو یا چند تار عمودی اصلی زه راکت را در بر بگیرند. فرقی نمی کند از کدام مدل ضربه گیر استفاده می کنید زیرا کارکرد هر دو یکسان است. مدل های دکمه ای 2 تا عمودی زه را در بر میگیرند در حالی که مدل های کرمی شکل 4 الی 8 تار عمودی راکت را در بر خواهد گرفت. انتخاب نوع مدل و محل نصب آن کاملا سلیقه ای می باشد.

کاربرد ضربه گیر راکت تنیس:

ضربه گیر ها از جنس پلاستیک انعطاف پذیر ساخته می شوند لذا درز هنگام ضربه زدن با منعطف شدن از لرزش جلوگیری می کنند.  همان طور که قبلا ذکر شد هدف اصلی تولید ایسن محصولات کم کردن لرزش راکت در دست بازیکنان و کاهش مصدومیت های ناشی از این لرزش است. ضربه گیر ها با متصل شدن به تار های اصلی زه تنیس و نگه داشتن آن ها در هنگام ضربات منعطف می شوند و لرزش را بسیار کم می کنند. استفاده از این محصول اجباری نیست و بسیاری بازیکنان از ضربه گیر ها استفاده میکنند در حالی که تعداد زیادی از بازیکنان نیز اعتقادی به استفاده ندارند. نظر شما چیست؟ آیا استفاده از این محصصول را پیشنهاد میکند؟ تجربه استفاده از محصول را دارید؟ نظرات خود را قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید.

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  1. بازتاب هاانواع زمین تنیس | آوای تجارت جوانان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

لینک کوتاه این مطلب

دسته بندی مقالات

آخرین مقالات

توجه

سفارشات ثبت شده از تاریخ 25 اسفند به بعد در تاریخ 15 فروردین پردازش و ارسال می شوند.

0