سفارشات ثبت شده از تاریخ 28 اسفند تا 5 فروردین در تاریخ 6 فروردین 1401 ارسال می گردد

آوای تجارت جوانان

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

راهنمای انتخاب کفش تنیس مناسب

راهنمای انتخاب کفش تنیس مناسب

تنیس یکی از ورزش های محبوب در سرار دنیا محسوب می شود که علاقه مندان خاص خود را دارد. سالانه در سرار جهان تورنومنت های مختلف تنیس با حضور تنیس بازان برتر دنیا برگزار می گردد. در کشورمان نیز این ورزش طرفداران خاصی دارد که هر کدام به دلایلی این ورزش را دنبال می کنند. افرادی که در زمینه ورزش تنیس فعالیت ندارند گمان می کنند که دست ها در این ورزش همه کاره هستند و راکت تنیس مهم ترین وسیله در این ورزش است، اما این عقیده اشتباه است. پاهای تنیس بازان به اندازه دست ها در این ورزش مهم هستند. در ورزش تنیس به علت تحرک بالا و جابه جایی های زیاد بازیکنان، حرکات انفجاری، چرخ های سریع و …. وجود پاهایی آماده همواره مهم و ضروری می باشد. حال که اهمیت پاها در این ورزش مشخص شد نیاز به انتخاب کفش تنیس مناسب نیز اهمیت زیادی پیدا می کند. آماتور یا حرفه ای بودن بازیکن اهمیت چندانی ندارد و نیاز به انتخاب کفش تنیس مناسب برای هر بازیکنی چالش بزرگی محسوب می شود. برخی از بازیکنان علاقه به برند خاصی دارند و  انتخاب کفش تنیس ویلسون یا کفش تنیس اسیکس را ترجیح می دهند. نکته مهم این است که هنگام انتخاب، برند کفش تنیس و یا قیمت کفش تنیس تعیین کننده کفش مناسب بازیکنن نیستند و فاکتور های مهم تری را باید در نظر گرفت. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا مقاله جامعی درباره راهنمای انتخاب کفش تنیس مناسب نگارش کنیم تا هنگام انتخاب کفش تنیس بهترین و مناسب ترین انتخاب را داشته باشید. به طور کلی سه عامل اصلی در انتخاب کفش تنیس مناسب نقش دارند که عبارتند از:

  • نوع زمین تنیس
  • سبک بازی تنیسور
  • نوع پاهای تنیسور

در ادامه به معرفی این سه عامل با جزئیات خواهیم پرداخت اما قبل از لازم است به یکی از باورهای غلط در انتخاب کفش تنیس اشاره نماییم. بسیاری از افراد گمان می کنند که چون ورزش تنیس پر از تحرک و جابه جایی های سریع و دویدن است با کفش هایی که برای دویدن یا همان کفش Running استفاده می کنند می توان به فعالیت در رشته تنیس پرداخت. این باور کاملا غلط است زیرا کفش های رانینگ ویژگی هایی دارند که برای تنیس مناسب نیستند یکی از این ویژگی ها سبک بودن بیش از حد آن ها می باشد. مورد دوم نوع طراحی آن ها می باشد. کفش های رانینگ برای دویدن طراحی شده اند و دویدن همواره رو به جلو می باشد در حالی که در تنیس بیشتر حرکات به طرفین است.

نوع زمین تنیس:

اولین عاملی که در راهنمای انتخاب کفش تنیس به آن می پردازیم انواع زمین تنیس می باشد. نوع زمین تنیس اهمیت بسیار زیادی در انتخاب کفش تنیس مناسب دارد. اگر با انواع زمین تنیس آشنایی ندارید توصیه می کنیم مقاله “انواع زمین تنیس” را در بخش مقالات سایت مطالعه نمایید که به صورت جامع به معرفی انواع آن ها پرداخته ایم. در اینجا به صورت مختصر به معرفی این زمین ها خواهیم پرداخت تا این راهنمای انتخاب کفش تنیس جامع و کامل باشد. به صورت کلی کفش های تنیس برای چهار نوع زمین تنیس مختلف طراحی و تولید شده اند که عبارتند از کفش تنیس Hard Court، کفش تنیس Clay Court، کفش تنیس Grass Court و کفش تنیس All Court که در ادامه به بررسی هر کدام می پردازیم.

     -کفش Hard Court یا زمین های سخت:

زمین های هارد یا سخت همان طور که از نام آن مشخص است دارای سطح سفت و محکمی هستند که با استفاده موارد مصنوعی ساخته شده اند. ماده اصلی استفاده شده در این نوع زمین ها ماسه می باشد. به علت استفاده از اماسه سطح زمین های تنیس هارد زبر است و این زبری باعث ایجاد اصطکاک زیادی در سطح زمین خواهد شد. حال به نظر شما کفشی که مناسب این مدل زمین ها باشد باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ قابل حدس است به علت زبری و سخت بودن زمین، کفی کفش باید بسیار مقاوم باشد تا در برابر زبری ماسه دچار ساییدگی نشود. ویژگی دیگری که این کفش ها باید داشته باشد انعطاف پذیری بالا است. زیرا زمین به اندازه کافی سفت و سخت است و استفاده از یک کفش با انعطاف پذیری پایین راندمان و بازدهی بازیکن را پایین خواهد آورد. ویژگی دیگری که این کفش ها باید داشته باشد مقابله با اصطکاک زمین است تا به راحتی بتوان در این زمین ها به حرکت پرداخت. کفش تنیس زمین های سخت معمولا دارای کفی مقاوم با یک لژ اضافی در میانه ی کفش هستند تا بر علاوه بر مقاومت بالا بر روی زمین های سخت راحت باشند و شوک های ناشی از ضربه زمین را جذب کنند. برای مقابله با اصطکاک زمین نیز ویژگی به نام No-Marking در این کفش ها تعبیه شده است تا اثرات متقابل زمین و کفش را خنثی کند.

کفش تنیس زمین های سخت

     – کفش Clay Court یا زمین های خاکی:

زمین های خاکی دقیقا در نقطه مقابل زمین های سخت قرار دارند. این زمین ها بسیار نرم هستند. خاک استفاده شده در طراحی این زمین ها خاک رس است. مشکل اصلی این زمین ها اصطکاک بسیار کم است و در صورتی که از کفش مناسب در این زمین ها استفاده نشود بازیکنان تنیس به راحتی در این زمین ها سر می خورد. هدف اصلی در طراحی و تولید کفش های تنیس برای زمین های خاکی یا همان Clay Court ایجاد اصطکاک بین کف کفش و زمین تنیس است. البته این اصطکاک نباید خیلی بالا باشد زیرا در زمین های تنیس خاکی تکنیکی به نام Sliding وجود دارد که بسیاری از بازیکنان برای رسید با توپ از آن استفاده می کنند و اگر اصطکاک کفش بالا باشد عملا این تکنیک بلا استفاده می شود. پس در طراحی کف کفش تنیس زمین های خاکی باید از تکنولوژی استفاده شود که نه اصطکاک خیلی کم باشد و نه خیلی زیاد تا بازیکن به حداکثر بازدهی برسد. به همین دلیل است که در طراحی کف کفش های تنیس زمین خاکی از طرح های آج دار زیگ زاگ مانندی استفاده می شود تا به اصطکاک مورد نظر برسند. بیشتر زمین های تنیس موجود در کشور نیز از این مدل زمین ها هستند لذا تقاضا برای کفش های Clay Court در ایران بالا است. چند مدل از این کفش ها نیز در فروشگاه موجود است که می توان به کفش Rush Pro 3.5 Clay اشاره نمود.

کفش تنیس زمین خاکی

     – کفش تنیس Grass Court یا زمین چمن:

زمین های تنیس چمن لغزنده ترین نوع زمین تنیس هستند. از سوی دیگر به علت سطح چمن طبیعی بسیار حساس نیز می باشند. به علت حساس بودن چمن کفش های تنیس باید به گونه ای طراحی شوند که به سطح چمن آسیب نرسانند و در عین حال از سر خوردن بازیکنان جلوگیری شود. در زمین های خاکی دیدیم که برای جلوگیری از سر خوردن کف کفش به صورت آج های زیگ زاگی طراحی شده اند که در زمین های چمن کارایی ندارد به همین دلیل با تحقیق و توسعه نوع دیگری از آج ها طراحی تولید شده اند که علاوه بر جلوگیری از سر خوردن به چمن نیز آسیب نمی رساند. این آج ها همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید به صورت نقطه نقطه هستند و با یکدیگر فاصله کمی دارند. این مدل آج ها به خوبی برروی زمین های چمن جواب می دهد و علاوه بر حفاظت از چمن از سر خوردن نیز جلوگیری میکند.

کفش تنیس زمین چمن

     – کفش تنیس All Court

بسیاری از افرادی که به صورت تفریحی ورزش تنیس را دنبال می کنند و به فعالیت می پردازند همواره در یک زمین خاص بازی نمی کنند. به همین دلیل این افراد باید برای هر زمین یک کفش تنیس مجزا خریداری کنند که از لحاظ اقتصادی بسیار سنگین است. برای رفع این مشکل تولید کنندگان کفش های تنیس در برند های مختلف از ویلسون ونایک گرفته تا اسیکس و آدیداس به فکر طراحی کفش تنیس مخصوص افتاده اند که برای تمام زمین ها مناسب باشد. امروزه اکثر کفش های تنیس به صورت All Court طراحی و تولید می شوند. به این نکته دقت کنید که اگر فقط در یک زمین خاص به تنیس مشغول هستید حتما کفش مناسب آن زمین را تهیه نمایید. از نمونه کفش های All Court مجود در فروشگاه می توان به کفش Court FF Novak L.E اشاره نمود. با ما همراه باشید تا با توضیح دو مورد دیگر در راهنمای انتخاب کفش تنیس مناسب بپردازیم.

سبک بازی تنیسور:

سبک بازی و همچنین وزن بازیکن نیز از مهم ترین نکات انتخاب یک کفش تنیس است. کفش تنیس برای بازیکنان سرعتی که حرکات زیادی دارند با بازیکنانی که در جلوی زمین و به صورت قدری بازی می کنند متفاوت است. البته این عامل بیشتر برای بازیکنان حرفهه ای موثر است. کفش های تنیس با وزن بین 300 تا 400 گرم برای هر دو سبک بازی مناسب است و ترکیبی از ثبات و سرعت را در اختیار بازیکنان قار می دهد در صورتی که کفش های بیشتر از 400 گرم قدرت و ثبات را افزایش می دهند. شناخت سبک بازی در انتخاب کف مناسب ضرروری است.

نوع پاهای تنیسور:

یکی دیگر از عواملی که در انتخاب کفش تنیس نقش مهمی دارد نوع پاهای بازیکنان است. به طور کلی نوع پا ها به سه دسته پرانزی، نرمال و سوپینیتید (Supinated) تقسیم می شوند. برای تشیص نوع پاها تست های زیادی وجود دارد که آسان ترین آن ها تست خیسی پا ها می باشد. اگر کف پاهایتان را خیس کنید و سپس برروی یک سطح قرار دهید سه حالت ممکن است پیش بیاید. حالت اول این است که قسمت های داخلی پا اثر خیسی بر روی زمین نگذارند در این صورت گاهای شما پرانتزی است و باید کفش تنیسی تهیه نمایید که دارای لبه های بیروی محکمتری باشد زیاد سایش کفش در قسمت بیروی پا در این مدل پا ها بیشتر اسن. حالت دوم این است که تمام پا اثر خیسی برروی زمین بگذارد که در این صورت گاهای شما نرمال است و قادر به استفاده از اکثر کفش های تنیس می باشید. حالت سوم هم بر عکس حالت پرانتزی است و اثر خیسی پا در قسمت های بیرون بر روی زمین وجود ندارد در این حالت احتمال پیچ خوردگی مچ پا زیاد است پس باید کفشی تهیه نمایید که حمایت بیشتری در ناحیه مچ پا داشته باشد.

عوامل دیگری نیز در انتخاب کفش تنیس وجود دارند که یا بسیار ساده و بدیهی هستند که نیاز به توضیح نداشته باشند و یا آنچنان تاثیر گذار نیستند که بخواهیم به بررسی آن ها بپردازیم. برای مثال جنسیت یکی از آن ها می باشد که در فروشگاه به تفکیک کفش تنیس مردانه و کفش تنیس زنانه پرداخته ایم تا مشکلی در انتخاب نداشته باشید. عامل دیگر برند کفش تنیس است که آن هم به علت رقابت شدید تولید کنندگان و نزدیک بودن کیفیت تولیدی کفش ها نیاز به بررسی ندارد. همچنین در برخی فروشگاه ها از سایز کفش تنیس نیز صحبت به میان آمده است. انتخاب سایز کفش به قدری ساده است که نیازی به توضیح آن نمی باشد زیرا سایز کفش تنیس با کفش یا کتانی که می پوشید یکسان است. در این مقاله سعی کردیم با بررسی تمام عوامل، یک راهنمای انتخاب کفش تنیس کامل و جامع در اختیارتان قرار دهیم. در صورتی که شما نیز عوامل دیگری می شناسید که در انتخاب کفش تنیس مناسب موثر می باشند در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا علاوه بر کامل تر شدن این راهنمای انتخاب کفش تنیس، دیگر علاقه مندان به این ورزش مهیج را نیز راهنمایی کرده باشید.

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

لینک کوتاه این مطلب

دسته بندی مقالات

آخرین مقالات

توجه

سفارشات ثبت شده از تاریخ 25 اسفند به بعد در تاریخ 15 فروردین پردازش و ارسال می شوند.

0